Gulaš originalno potječe iz Mađarske gdje su ga pripremali tamošnji pastiri od 9. st. Valjda zato toliko volim gulaš jer imam mađarske korijene 🙂 Prvo pravilo gulaša jest: koliko mesa, toliko luka, a kako biste dobili dobru i željenu gustoću jer naravno da nećemo zgušnjavati i kvariti brašnom, zar ne? Pastiri nisu koristili vino i tikvu, samo su dugo kuhali luk i meso dok ne bi voda isparila. Kasnije smo u gulaš dodavali razne sastojke kao što je i crvena paprika koje zapravo u originalnom receptu iz 9. st. nema. Paprika je ubačena tek u 18. st. Mislim da je dosta povijesti, bacite se na isprobavanje recepte i javite kako vam se sviđa 🙂 Posebno ova verzija s tikvom!
Meso narežite na kockice 3x3 cm, posolite i ostavite da se marinira.Luk i češnjak sitno nasjeckajte, a tikvu operite, prepolovite, očistite od sjemenki i narežite na kockice veličine mesa.
Luk stavite pirjati na zagrijanu svinjsku mast ili ulje 10 minuta uz povremeno podlijevanje temeljcem.
Dodajte češnjak i kratko zabijelite (5 minuta), dodajte meso te nastavite pirjati na laganoj vatri.
Nakon 20 minuta podlijte crnim vinom, a kad alkohol napola reducira, nastavite kuhati uz podlijevanje temeljcem.
Nakon 60 minuta pirjanja provjerite da li je meso mekano. Ako je, dodajte kocke tikve, mljevenu papriku i rajčicu iz tetrapaka, dodajte sol i papar pa nastavite kuhati još 10 minuta. Ako nije mekano, pirjajte dok ne omekša, a zatim dodajte navedene sastojke. Prije posluživanje pospite sjemenkama buče.
Gulaš možete pripremiti od juneće ili svinjske plećke, ovisno što imate u hladnjaku ili što više volite. Po želji možete dodati i lovorov list, ja ga ne volim pa ni ne stavljam u jela i recepte. Ako imate domaću rajčicu, gulaš će biti još bolji. Vrijeme kuhanja prilagodite mesu, ponekad mu treba više, a ponekad manje da omekša. A sol i papar dodajte po vašem ukusu. Ionako jelo treba biti vama po guštu, zar ne? I da, tikvu nije potrebno guliti :-)