Stručnjaci kažu da su datulje hrana za mozak. Sadrže fosfor, a on igra važnu ulogu kao ”hrana za mozak”. Upravo zbog toga se datulje preporučuju u prehrani osoba koje se bave intelektualnim radom. Odlična su zamjena za industrijski šećer, specifičnog su okusa i meni osobno jako slatke, ali kada se naviknete, nećete moći zamisliti dan bez njih. Kada vam se jede slatko, uvijek pri ruci imajte datulje i pojest ćete najviše jednu J Barem je tako kod mene.
Datulje mozgu i mišićima brzo daju potrebnu energiju s obzirom na to da sadrže prirodne šećere kao što su glukoza, saharoza i fruktoza.
Upalite pećnicu na 160°C. U lim za pečenje stavite papir za pečenje te dodajte bademe, ravnomjerno rasporedite i pecite 15 minuta.
Ako imate datulje s košticama, odstranite im koštice i ako želite, ogulite ih (iako ih nije potrebno guliti, ja to ne radim). Nasjeckajte ih na manje komade.
Gotove bademe ogulite tako da prstima skidate koru s badema, stvarno ide lagano i brzo ćete biti gotovi. Stavite u blender i blendajte nekoliko puta (svaki put iz pokupite silikonskom lopaticom sa stjenke i ponovite postupak).
Bademima u blender dodajte sjeckane datulje, limunov sok, sol i cimet, blendajte da dobijete gustu, jednoličnu masu.
Dok blendate, provjerite treba li dodati vode ukoliko je smjesta previše gusta. Dodajte 1 – 2 žlice vode, opet blendajte i tako redom dok ne dobijete željenu gustoću.
Dobiveni namaz prebacite u staklenku i čuvajte poklopljen u hladnjaku.
Ukoliko kupite datulje bez koštica olakšat ćete si postupak iako su takve datulje malo skuplje. Također, možete kupiti i već narezane datulje. Zbog specifičnog okusa i slatkoće, možda će vam trebati više limunovog soka nego što sam navela pa slobodno pripremite, ja osobno stavim duplu količinu da mi malo ublaži slatkoću. Namaz može stajati mjesec dana u hladnjaku, ukoliko preživi toliko dugo :-)